Startseite » Yapay Zeka İle Koronavirüs Tedavisi Mümkün mü?

Yapay Zeka İle Koronavirüs Tedavisi Mümkün mü?

by haber-editoru

Yapay Zeka ile Koronavirüs Tedavisi Mümkün mü? Robotlar, Covid-19 ile olan mücadele ne kadar yardımı olmaktadır gibi birçok sorunu cevabı ve araştırmalar yazımızda bulunmaktadır.

Koronavirüs 2019 yılının  Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığından beri, yeni virüsün sağlık üzerindeki etkileri, olası tedaviler ve ortaya çıkan pandeminin dinamikleri hakkında yaklaşık 2.000 araştırma makalesi yayınlandı.

Bu araştırma patlaması, bilimin büyük problemlerin üstesinden gelme hızının bir kanıtıdır. Ancak aynı zamanda literatürle güncel kalmak isteyen veya virüs, davranışı veya olası tedaviler hakkında bilgi edinmek birçok kişi bulunmaktadır.

yapay zeka ve koronavirüs

Doğal olarak, bazıları yapay zekanın yardımcı olabileceğine inanıyor. Pazartesi günü Beyaz Saray, teknoloji şirketleri ve akademisyenlerle işbirliği içinde, büyük miktarda koronavirüs araştırmasını yapay zeka araştırmacıları ve algoritmaları için ilk kez erişilebilir kılmak için bir proje duyurdu.

Çaba, AI’dan tıp ve halk sağlığı uzmanlarına yardımcı olabilecek soruları yanıtlamak için çığ araştırmaları yoluyla araştırma yapmasını isteyecek. AI algoritmaları, kağıtları çapraz referans alarak ve kalıpları arayarak, yeni olası tedavileri veya virüsü bazı hastalar için daha kötü hale getiren faktörleri keşfetmeye yardımcı olabilir.

Makine öğrenimi, bilimsel araştırmalardan içgörüler çıkarmaya ve kavramaya yardımcı olmak için büyük bir potansiyele sahiptir. Ancak bazı uzmanlar, yaklaşımın erken bir aşamada olduğunu ve ABD’nin test kiti eksikliği gibi daha temel ihtiyaçlardan muzdarip olduğu mevcut krize çözüm bulma olasılığının düşük olduğunu söylüyor.

Microsoft Research, National Library of Medicine ve Allen Institute for AI (AI2), yeni virüs ve daha geniş koronavirüs ailesi ile ilgili 29.000’den fazla makale topladı ve hazırladı; bunlardan 13.000’i bilgisayarların temel verileri okuyabilmesi için işlendi ve ayrıca yazarlar ve bağlantıları hakkında bilgi. Veri bilimi yarışmaları düzenleyen bir platform olan Kaggle, koronavirüs ile ilgili 10 temel soru etrafında zorluklar yaratıyor.

Bunlar, risk faktörleri ve ilaç içermeyen tedaviler hakkındaki sorulardan, virüsün genetik özelliklerine ve aşı geliştirme çabalarına kadar uzanmaktadır. Proje aynı zamanda Chan Zuckerberg Girişimi ve Georgetown Üniversitesi’ndeki Güvenlik ve Gelişen Teknoloji Merkezi’ni de içeriyor.

Amsterdam Üniversitesi’nde yardımcı doçent ve Alan Turing Enstitüsü’nde misafir araştırmacı olan Giovanni Colavizza, “Bu girişimin kesinlikle faydalı olduğunu düşünüyorum” diyor. “Bu girişimlerden ilginç bulguların gelip gelmeyeceği henüz belli değil, ancak bu girişim bilimsel literatüre yapılandırılmış, açık ve programlı erişimin önemini vurguluyor.”

Bilimsel makalelerin madenciliği bazen yararlı olduğunu kanıtladı, örneğin magnezyumun migrenleri tedavi edebileceğini öne süren bağlantılar buldu. Umut, AI’nın daha fazla veri arasında daha ince bağlantılar bularak yeni koronavirüs hakkında içgörüleri hızlandırmasıdır.

 

 

Related Posts

Leave a Comment