Startseite » TikTok Kullanıcılarının %33’ü Haberleri Buradan Alıyor
tiktok

TikTok Kullanıcılarının %33’ü Haberleri Buradan Alıyor

by haber-editoru

Tiktok günümüzde oldukça popüler bir uygulama. Öyle ki Tiktok kullanıcılarının ‘ü haberleri öğrenmek için bile Tiktok’u tercih ediyor. ABD’deki TikTok kullanıcılarının %33’ü, 2020’deki %22’den düzenli olarak haberlerini uygulamadan aldıklarını söylüyor

Bu yazın başlarında bir Google yöneticisi, TikTok’un özellikle genç kullanıcılar arasında temel Arama işine girdiğini itiraf etti. Ancak yeni bir Pew Araştırma Merkezi araştırması, TikTok’un şu anda sadece bunun için kullanılmadığını gösteriyor.

Amerikalıların haber tüketimi için sosyal medya kullanımını inceleyen bir rapordan elde edilen bulgulara göre, TikTok kullanıcılarının %33’ü, 2020’de sadece %22 olan haberlerini artık düzenli olarak sosyal video uygulamasında aldıklarını söylüyor.

Bu arada, hemen hemen tüm diğer sosyal medya siteleri, aynı metrikte düşüşler gördü – özellikle de kullanıcılarının yalnızca %44’ünün düzenli olarak haber aldığını bildirdiği Facebook da dahil olmak üzere, sadece iki yıl önce %54’ten düştü. Bu veriler, TikTok’un sadece dudak senkronizasyonları, danslar ve komedi için bir eğlence platformu olmaktan çıkıp, dünyalarında neler olup bittiğini öğrenmek için birçok kullanıcısının başvurduğu bir platforma dönüştüğünü gösteriyor.

tiktok ve haberler

Tiktok

TikTok’un Çin ile olan bağlantıları göz önüne alındığında, bu endişeleri artırabilir – ulusal güvenliğe odaklanan bir Senato oturumunda açıklığa kavuşturmak için yakın zamanda basılan bir konu. Duruşma, Çin merkezli ByteDance çalışanlarının TikTok’un ABD’li kullanıcılarının özel verilerine düzenli olarak nasıl eriştiğini keşfeden bir BuzzFeed News raporunun yayınlanmasının ardından gelmişti.

TikTok, ABD’deki genç insanların haberler ve güncel olaylar hakkında öğrendiği başlıca yollardan biri olsaydı, uygulama potansiyel olarak yabancı bir gücün algoritmasında ince ince ayarlar yaparak bu kullanıcıların inançlarını etkilemesi için bir kanal sağlayabilirdi.

Habere Ulaşmanın Tek Kaynağı Tiktok Değil

Ancak şu an için TikTok, sosyal medyada haber tüketiminin birincil kaynağı değil – bu onur hala Facebook’ta. Pew, ABD’li yetişkinlerin %31’inin haberlerini düzenli olarak Facebook’tan aldığını bildirdi; bu, haberlerini YouTube’dan alan %25’ten, Twitter’dan alan %14’ten veya Instagram’dan alan %13’ten daha yüksek.

ABD’li yetişkinlerin yalnızca %10’u haberlerini düzenli olarak video uygulamasından aldıklarını söylediğinden, TikTok bu sıralamada beşinci sırada yer aldı. (Tabii ki, TikTok’un 18 yaşın altındaki büyük kullanıcı tabanı büyüdüğünde, bu metrikler hızla değişebilir.) Çalışma ayrıca, LinkedIn (%4), Snapchat (%4), Nextdoor (%4), WhatsApp (%3) ve Twitch (%1)’in Amerikalılar arasında çok daha küçük haber kaynakları olduğunu buldu.

Buna ek olarak Pew, Google’ın, haberlerini web araması yoluyla alan ABD’li yetişkinlerin yüzdesinin 2020’de %23’ten 2022’de %18’e düştüğünü belirttiği için, Google’ın TikTok ve diğer sosyal medya uygulamalarına olan ilgisini kaybettiği yönündeki iddiasını bir şekilde destekledi. .

Related Posts

Leave a Comment