Startseite » Okta Nedir, Okta Türkiye Yorumları
kimlik yönetimi nedir

Okta Nedir, Okta Türkiye Yorumları

by haber-editoru

Teknolojinin hız kazandığı bu dönemde siber güvenlik araçları çok daha fazla öneme sahip oluyor. Kurumların ve organizasyonların veri ve kimlik güvenliğini sağlayan araç ve uygulamalar, çeşitli doğrulama yöntemleri ile karşımıza çıkabilir. Bu doğrulama yöntemleri tek bir ürün tarafından veya yöneticilerin erişim hakları üzerinden de gerçekleştirilebilir.

Okta Nedir?

Kurum ve organizasyonların veri ihlaline, kimlik bilgilerine ve kişisel verilerine yabancı ve erişim izni olmayan kişilerin ulaşmasını engelleyen Okta, 2009 senesinden beri sektörün önde gelen isimlerinden biridir.

Kimlik ve erişim yönetimini sağlayan; çeşitli organizasyonların sayıca çok konum, uygulama, cihaz, veri ve kaynaklara erişim yetkisinin kontrol edilmesini sağlayan Okta; alanında etkin kişilerin bulunduğu güvenilir ekibi ile bilişim problemleri ile uğraşmanızı engeller. Kullanıcı oturum açma bilgilerinin takip edilip erişimlerinin belirli sınırlar içerisinde denetlenmesi ile kurum içi güvenliğiniz artar.

Türkçeye kimlik ve erişim yönetimi olarak geçen identity and access management  (IAM) katmanlı yapısı ile zorlayıcı bir tasarıma ihtiyaç duyar. Okta; dijital kimlik yönetimini sağlamak için ve güvenli oturum açma sürecini oluşturmak için kimlik sağlayıcıdan (IDP) yararlanır.

kimlik yönetimi nedir

okta nedir

Okta Kimlik Yönetimi İncelemesi

Okta; çeşitli kuruluş ve organizasyonlara uygun şekilde entegre edilen IAM araçları ve süreçleri ile öne çıkar. Kimlik ve erişim yönetimi sistemleri; kullanıcılara yetki sağlanıp gerektiğinde yetkinin kaldırılması, erişim haklarının yönetilmesi veya yetki dahilinde olmayan erişimin engellenmesi gibi pek çok araç ve süreci meydana getirir. Çoklu oturum açma (SSO), tipik bir kimlik ve erişim yönetimi araçlarından biridir. Kullanıcının uygulamalarda veya kaynaklarda tek tek oturum açma zorunluluğunu kaldıran sistem; güvenli bir kimlik doğrulaması sağlamak için bir dizi kimlik bilgilerinden yararlanır. Bu sayede birden çok parola hatırlama zorunluluğu ortadan kalkarak kimlik bilgilerinin kaybolması veya çalınması gibi riskler azalır.

Bir diğer yöntem ise çok faktörlü kimlik doğrulamadır. MFA; kullanıcıların kurumlar üzerinde iddia ettiği birey olduğunu doğrulama imkanı sunar. Birden çok kimlik doğrulaması ile site içi erişimlerde güvenlik arttırılır. Yaşam döngüsü yönetimi yani lifecycle management (LCM); kuruluşların artan yüklenici, müşteri, çalışan ve ortak kullanıcının bulunduğu ortamı yönetme görevini basitleştirerek kolaylık sağlar. Kullanıcıların sistem ve dosyalara nasıl erişebildiğine dair merkezi bir görünüm elde edilmesini sağlayan bir otomatikleştirilmiş ve bağlamsal ilkeye sahiptir. Yaşam döngüsü yönetimi; BT ve IK departmanlarına zaman kazandırması ve çalışanların ihtiyaç duyduğu araç ve uygulamalara erişimini kolaylaştırması ile öne çıkar.

Merkezileştirilmiş kullanıcı ve cihaz yönetimi; kullanıcıları ve cihazları tüm uygulamalarınıza bağlayan merkezi ve tek bir dizinde birleştirir. Bu da şirket içi ve bulut kaynakları arasında meydana gelebilecek karmaşıklıkları engelleyerek kimlik saldırısı risklerini azaltır. Bu yöntem; parola politikalarını birleştirerek parola yönetimi kontrolüne de imkan verir. Bu sayede IT maliyetleri düşürülerek güvenlik arttırılır.

Erişim ağ geçitleri (OAG), modern güvenlik araçlarının şirket içi alt yapılara uygulanabilmesini sağlar. Okta Erişim Ağ Geçiti; şirket içinde ve bulut kaynakları arasındaki farklı parola veya kimlik doğrulama gibi karmaşıklıkları azaltarak basit bir uygulama erişimi sunar. Sunucularını için hazırlanan kimlik ve erişim yönetimi; altyapınızı genişletmek ve erişim kontrolünü merkezileştirmek amacına sahiptir. Bulut, şirket içi veya hibrit altyapı erişimlerinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur.

Kullanıcı Memnuniyetini Yansıtan Okta Yorumları

Okta; kurum içi, bulut veya hibrit kaynakların ihtiyaçlarına uygun tasarladığı kimlik yönetimi çözümleri ile güvenliğinizi amaçlar. Çeşitli araç ve hizmetler ile müşteri memnuniyetini hedefleyen Okta, kendini geliştiren ve “Daha iyisi nasıl olabilir?” sorusunu sorarak ilerler. Daha iyisine ulaşma çabası ile öne çıkan Okta; birbirinden farklı kimlik yönetimi araçları ile kurum içi en iyi tercihi yapmanıza imkan tanır.

Doğuş Teknoloji, Kimlik ve Erişim Yönetimi alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Okta’nın Türkiye’deki en büyük partnerlerinden biri olarak hizmet sunmaktadır. Doğuş Teknoloji, Okta Türkiye partneri olarak Okta’nın kimlik yönetimi çözümleri ile iş ortaklarına ve kurumsal müşterilerine hizmet vermektedir.

Related Posts

Leave a Comment