Startseite » Lugado İle Kurumsal Chatbot Hizmeti
kurumsal chatbot nedir

Lugado İle Kurumsal Chatbot Hizmeti

by haber-editoru

Lugado şirketinizin müşterilerle olan ilişkisinin daha kaliteli olması ve şirketiniz için daha verimli bir zaman kontrolü için sizlere kurumsal chatbot hizmeti sunuyor.

 

Yerli bir chatbot hizmeti almanızın yanında ana dili de Türkçe olduğu için, Türkçe chatbot uygulamanız müşterileriniz için de büyük bir kolaylık olacaktır.

 

Yapay zekanın hayatımıza girmesiyle beraber insan gücünün daha farklı alanlarda kullanılması ve robotların bu işlerin başına geçmesi işverenler için çok büyük bir kolaylık ve verim sağladı. 7/24 çalışan robotlar mesai saatinizin içinde ve dışında size hizmet vermek için her zaman hazır haldeler.

 

Yapay Zeka İnsan İşinin Sonu Mu?

 

Yapay zekanın yaygınlaşmasıyla insanlar daha farklı işlere yoğunlaşabilir hale geldiler bu da daha fazla zaman ve daha çok yaratıcılığın dışarı çıkmasını etkiler. İnsanlar yapay zeka robotlatının ilk çıktığı zamanlarda ileride insan yardımı ile yapılan işlerin tamamen robotlara geçeceğini ve insanların işsiz kalacağını düşündüler. Tabi herkesin aynı düşünceyi savunduğunu söyleyemeyiz bilinçli ve öngörüsü yüksek olan kişiler eğer çağa ayak uydururlarsa, teknolojiyi daha iyi öğrenip uygulayabilir hale gelirlerse böyle bir şeyin söz konusu olmayacağını biliyorlardı. Yapay zeka, insanlar sayesinde geliştirilen ve geliştirilmeye devam edilen bir teknolojidir yani siz kendinizi ne kadar kalifiye duruma getirirseniz sektördeki yeriniz bir o kadar sağlamlaşır.

 

Teknolojiyi takip edip hayatına alan insanlar yapay zekayı da kontrol edecekleri için kendilerini oldukları konumlardan da daha iyi yerlere taşıma potansiyeline sahiptirler çünkü makine öğrenmesi gibi şu an hayatımızın neredeyse her yerinde kullanılan teknolojileri uygulayanlara çok fazla ihtiyacımız var.

 

Peki chatbot nedir, gelin beraber göz atalım.

 

Chatbot Nedir?

 

Chatbot, kullanıcıların dijital ortamlarda mesajlaşma yoluyla karşısında bir insan varmış gibi yazışarak iletişim kurdukları ve bir konu hakkında bilgi alma, işlem yapma gibi çeşitli amaçlar doğrultusunda başvurdukları sohbet robotudur.

 

Menü/Kelime Bazlı Chatbotlar

 

Bu tür chatbotlarda, bir yapay zeka teknolojisi kullanılmaksızın kullanıcıların mevcut menü ve butonlardan seçimler yaparak veya bazı ifadeler yazarak ilerleyebilir. Ön yüzde menü ve butonlar bulunurken, arka tarafta da daha çok IVR sistemlerinde gördüğümüz karar ağaçları yer alıyor. Sistem, yazılan ifadelerdeki bazı kelimeleri tanıyıp, bir yanıt ile eşleştirmeye çalışır. Bu tür chatbotlar, kısıtlı sayıdaki ve türde soruyu yanıtlayabilir. Ancak menü/kelime bazlı chatbotlar, yazılan ifadeyi bir bütün olarak anlamlandırmada yetersiz kalabiliyor.Bu tür yetersizlikleri gidermek için de, kelimelerin yanlış yazımında kullanıcıyı doğru yönlendirebilmek için olası tüm yanlış yazımların sisteme tanıtılması gerekir. Bu da daha fazla mesai harcamanız anlamına geldiği için, çok basit soru-cevap chatbotlarında kullanılmaları önerilir, çünkü karmaşık durumlarda ihtiyacı karşılayamazlar.

 

kurumsal chatbot nedir

Lugado ile kurumsal chatbot

İfade Bazlı Chatbotlar

 

Bu tür chatbotlar bir NLP (Doğal dil işleme) ve makine öğrenmesi teknolojisi kullanılarak yapılır. Chatbot, kullanıcının yazdığı ifadeyi bir bütün olarak tanıma ve anlamlandırma kapasitesine sahiptir. Ancak diyalog uzun süre devam ettiğinde, diyaloğu başından beri izleyip bağlama uygun cevaplar verebilme yetisi gittilçe azalır.

 

Diyalog Bazlı Chatbotlar

 

Diyalog bazlı chatbotlar da yapay zeka tabanlı chatbotlar, ve NLP ve makine öğrenmesi / derin öğrenme teknolojilerini kullanarak geliştirilir. Diyalog bazlı chatbotlar kelime veya ifade tabanlı bir anlayışla sınırlı kalmadığın gibi yazılan ifadeyi anlamlandırabilir ve diyaloğun akışını takip ederek bu akışa uygun cevaplar verebilir.

 

NLP Nedir?

 

NLP yani Doğal Dil İşleme, doğal dillerin kurallı yapısının çözümlenerek anlaşılması veya yeniden üretilmesi amacıyla kullanılan bir teknolojidir. Bu çözümlemenin insana sağladığı  kolaylıklar, yazılı dokümanların otomatik çevrilmesi, soru-cevap makineleri, otomatik konuşma ve komut anlama, konuşma sentezi, konuşma üretme, otomatik metin özetleme, bilgi sağlama gibi birçok özelliğe sahiptir. Bilgisayar teknolojisinin yaygın kullanımı, bu başlıklardan üretilen uzman yazılımların gündelik hayatımızın her alanına girmesini sağlamıştır.

Related Posts

Leave a Comment