Startseite » İstanbul Cumartesi Etkinliklerinde Neler Var?

İstanbul Cumartesi Etkinliklerinde Neler Var?

by haber-editoru

Bu yazımızda sizlere Galataport ve İstanbul Modern’de yapabileceğiniz, etkinliklerle dolu bir cumartesi planı hazırladık. Hafta sonunu hem dışarıda geçirmeyi seven hem de açık ortamları tercih edip güzel havanın keyfini sürmek isteyenlerdenseniz bu plan çok hoşunuza gidebilir.  

Hafta sonunu güzel geçirmek için plan yapmaya çalışıyorsanız ve aklınızda gününüzü hem kültür sanat aktiviteleri ile geçirmek hem de deniz manzarasında dinginleşerek keyif alacağınız, arkadaşlarınızla yemek yiyip, sohbet edip, dolaşacağınız, dolu bir zaman haline çevirmek varsa bu hafta sonunuzu kesinlikle Galataport’ta geçirmelisiniz. 

İstanbul’un ilgi çekici bir konumda bulunan Galataport ve İstanbul Modern Sanat Müzesi sayesinde cumartesi günü için güzel planınız hazır. Peki bahsi geçen bu yer nerede biliyor musunuz? 

Galataport’a Nasıl Gidilir? 

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz yeni açılan Galataport’un konumunu çoğu insan bilmiyor. Galataport, Tophane’de yer alması ve deniz kenarında boğazın eşsiz güzelliğini misafirlerine sunması sebebiyle rağbet gören bir nokta. Ulaşımı oldukça kolay olan Galataport’a tramvaydan Tophane durağında inip yürüyerek veya Karaköy’den yürüyerek ulaşabilirsiniz. Kişisel aracınızla da Galataport’a ulaşabilir ve buradaki otoparkta arabanızı park edebilirsiniz. Beşiktaş’a Karaköy’e ve Cihangir’e yakın olması da  Galataport’u tercih edilebilir bir durak noktası haline getiriyor. 

galataport

Galataport’ta Neler Yapılabilir? 

Güne burada, deniz manzarasında sabah kahvaltısı ile başlamak isterseniz Galataport’un restoranlarına göz atmayı unutmayın. Kahvaltınızı yaptıktan sonra buradaki mağazaları gezebilir ya da İstanbul cumartesi etkinliklerinden Ara Güler’in fotoğraflarından oluşan Galataport İstanbul’un ilk renkli fotoğraf sergisi Kıyının Hafızası’nı gezebilirsiniz. Ücretsiz olan bu sergide Ara Güler’in İstanbul boğazındaki gündelik yaşamı yansıtan eserleri bulunmakta. İlk kez Ara Güler’in arşivinden bir araya getirilen bu yirmi sekiz adet renkli fotoğraf seçkisi, Ara Güler’in ilhamını aldığı İstanbul ve Boğaz’a farklı bir bakış açısı getirerek görmenizi sağlayacak. Gün ışığını takip eden pembe, mor ve mavi tonlarındaki renk cümbüşü içeren bu sergide kendinizden bir parça görmeniz mümkün.  

Dilerseniz Galataport’taki gezinizi tamamladıktan sonra Galataport’un hemen yanında bulunan İstanbul Modern’i de ziyaret edebilirsiniz.  

İstanbul Modern’in Güncel Sergileri Neler? 

Yenilenen binasıyla İstanbul Modern Sanat Müzesi tekrardan ziyaretçilerini Karaköy binasında ağırlamakta. Centre Pompidou, Whitney Müzesi, Centro Botín, Beyeler Vakfı Müzesi gibi uluslararası pek çok müze ve sanat kurumunu tasarlayan, Pritzker ödüllü mimar Renzo Piano imzasını taşıyan bu yeni bina ziyaretçilerini ağırlamak için sizleri bekliyor. 

Sonrasında dilerseniz İstanbul Modern’deki sergilere de göz atabilir. Bu keyifli gününüze bir etkinlik daha ekleyebilirsiniz. Sanatseverlerin uğrak mekânı olan İstanbul Modern ayrıca Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olma özelliğini de taşıyor. Bu özelliğiyle de vazgeçilmez sanat müzeleri arasında yer alıyor. 

Yenilenen İstanbul Modern’in İçerisinde Neler Var? 

Sergileri dışında da yenilenen İstanbul Modern ziyaretçilerine birçok imkân sunmakta. Gününüzü keyifle geçirebileceğiniz geniş alanı dışında aşağıdaki imkânları da mevcut.  

  • Sergi salonları 
  • Eğitim atölyeleri 
  • Sinema 
  • Kütüphane 
  • Tasarım mağazası 
  • Etkinlik alanları 
  • Kafe 
  • Restoran 

Ve daha fazlası için İstanbul Modern’i ziyaret edebilirsiniz. 

Gününüzün geri kalanını burada geçirebilir, diğer sanatseverlerle buluşacağınız bu noktada keyifli vakit geçirebilirsiniz. Arkadaşlarınızla vakit geçirebileceğiniz kafesinde zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceksiniz. 

Bu yazımızda sizler için alternatif bir cumartesi günü planı hazırladık. Umarım beğenmişsinizdir ve siz de bir gününüzü bu rotada geçirmeyi tercih edersiniz.  

Bu ve benzeri içerikler için bizi takipte kalmayı unutmayın. Aşağıda bulunan yorum kısmında düşüncelerinizi bekliyoruz. Sizce bu plana neler eklenmeli ya da değiştirilmeli? 🙂 

Related Posts

Leave a Comment