Startseite » İklim Değişikliği, Dünyadaki Göllerin Rengini Değiştirebilir!

İklim Değişikliği, Dünyadaki Göllerin Rengini Değiştirebilir!

by haber-editoru

Bazı pitoresk mavi göller, iklim değişikliği nedeniyle gelecekte bu kadar mavi olmayabilir.

İlk küresel göl rengi çetelesinde, araştırmacılar, Dünya göllerinin kabaca üçte birinin mavi olduğunu tahmin ediyor. Ancak ekip, 28 Eylül Jeofizik Araştırma Mektuplarında, ortalama yaz hava sıcaklıklarının birkaç derece artması durumunda, bu kristal suların bir kısmının bulanık yeşil veya kahverengiye dönebileceğini bildiriyor.

Değişen tonlar, insanların bu suları nasıl kullandığını değiştirebilir ve göl ekosistemlerinin istikrarı hakkında ipuçları verebilir. Gölün rengi kısmen suda ne olduğuna bağlıdır, ancak su derinliği ve çevredeki arazi kullanımı gibi faktörler de önemlidir. Dallas’taki Southern Methodist Üniversitesi’nde hidrolog olan Xiao Yang, mavi göllerle karşılaştırıldığında yeşil veya kahverengi göllerin daha fazla alg, tortu ve organik maddeye sahip olduğunu söylüyor.

Araştırmalar İklim Değişikliğinin Göller Üzerindeki Etkisini İnceledi

Yang ve meslektaşları, dünya çapında 85.000’den fazla gölün rengini analiz etmek için 2013’ten 2020’ye kadar uydu fotoğraflarını kullandı. Fırtınalar ve mevsimler bir gölün rengini geçici olarak etkileyebileceğinden, araştırmacılar yedi yıllık süre boyunca her bir göl için en sık gözlenen renge odaklandı. Araştırmacılar ayrıca bu göllerin renklerini keşfetmek için kullanılabilecek etkileşimli bir çevrimiçi harita oluşturdular.

Farmville, Va.’daki Longwood Üniversitesi’nde çalışmaya dahil olmayan bir su ekoloğu olan Dina Leech, yaklaşımın “süper havalı” olduğunu söylüyor. Bu uydu verileri “çok güçlü”.

Bilim adamları daha sonra, dünyadaki göl rengiyle nasıl bağlantılı olabileceklerini görmek için bu süre zarfında yerel iklimlere baktılar. Birçok küçük veya uzak su kütlesi için sıcaklık ve yağış kayıtları mevcut değildir. Bunun yerine, araştırmacılar, nispeten seyrek kayıtlardan bir araya getirilen, dünyadaki her nokta için hesaplanan iklim “son tahminlerine” de güveniyorlardı.

iklim değişikliği zararları

İklim Değişikliği

Araştırmacılar, ortalama yaz hava sıcaklığının 19°C’nin altında olduğu yerlerdeki göllerin, yazları daha sıcak geçen göllere göre mavi olma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu. Ancak inceledikleri mavi göllerin yüzde 14’ü bu eşiğe yakın. Ortalama yaz sıcaklıkları 3 santigrat derece daha artarsa ​​- bilim adamlarının yüzyılın sonuna kadar makul olduğunu düşündüğü bir miktar – bu 3.800 göl yeşile veya kahverengiye dönebilir (SN: 8/9/21). Yang, bunun nedeni, daha sıcak suyun alglerin daha fazla çiçek açmasına yardımcı olduğunu ve bunun da suyun özelliklerini değiştirerek ona yeşil-kahverengi bir renk verdiğini söylüyor.

Bu göl örneğinin ötesinde tahminde bulunmak biraz zor. Normal Illinois Eyalet Üniversitesi’nde bir su ekoloğu olan çalışma yazarı Catherine O’Reilly, “Dünyada kaç tane göl olduğunu bile bilmiyoruz” diyor. Birçok göl, uydu aracılığıyla güvenilir bir şekilde tespit edilemeyecek kadar küçüktür, ancak bazı tahminlere göre on binlerce daha büyük göl mavi tonlarını kaybedebilir.

O’Reilly, bazı göllerin daha az mavi hale gelmesi durumunda, insanların değer verdikleri kaynakların bir kısmını muhtemelen kaybedeceklerini söylüyor. Göller genellikle içme suyu, yemek veya rekreasyon için kullanılır. Su yosunlarla daha fazla tıkanırsa, oynamak için çekici olmayabilir veya içmek için temizlemek daha maliyetli olabilir.

Ancak renk değişiklikleri, mutlaka göllerin daha az sağlıklı olduğu anlamına gelmez. O’Reilly, “[İnsanlar] bir göldeki çok fazla yosuna değer vermez, ancak belirli bir balık türüyseniz, ‘bu harika’ gibi olabilirsiniz” diyor.

Göl rengi, suda yaşayan yaratıklar için değişen koşulları gösteren değişen gölgeler ile bir gölün ekosisteminin istikrarına işaret edebilir. Yeni çalışmanın bir yararı, bilim adamlarına iklim değişikliği ile Dünya’nın tatlı su kaynaklarını nasıl etkilediğini değerlendirmek için bir temel vermesidir. Göllerin sürekli izlenmesi, bilim insanlarının gelecekteki değişiklikleri tespit etmesine yardımcı olabilir.

Siz iklim değişikliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Related Posts

Leave a Comment