Startseite » Galataport Gezi Rehberi, İstanbul Modern Sanat Müzesi

Galataport Gezi Rehberi, İstanbul Modern Sanat Müzesi

by haber-editoru

Sanat ve sanata dair her şey kişinin anlamlı bir yaşam sürmesi için büyük bir değer taşır. Türkiye’de sanat denilince akla gelen ilk müzelerden biri olan İstanbul Modern oldukça önemlidir. Ülkemizde kurulan ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olan bu yer her yıl binlerce kişi ağırlar. Çeştli disiplinleri yansıtan sanat eserleri, sanatçıları ve ziyaretçileri buluşturan bu yer şu an Galataport içerisinde bulunur. 

Bu yazımızda Galataport projesi ve İstanbul Modern Sanat Müzesi hakkında bilgi alabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz!

Galataport Nedir? Galataport’ta Yapılacaklar

Merkezi konumu ile öne çıkan yerlerden biri olan Galataport, 1.7 kilometrelik sahil şeridi ile dikkatleri üzerine çeker. Ziyaretçilerine sunduğu farklı özellikleri ile öne çıkan bu yerde zengin kahvaltılar yapabilir, leziz kahveler içebilir, sanat ve kültürü bir araya getiren çeşitli etkinliklere katılım gösterebilirsiniz.

Galataport sadece yeme içme ve mağaza alanında tercih edilebilecek yerlerden birisi değildir. Karaköye yakınlığı ile kullanıcılarına kolay ulaşım imkanı sunan bu yerde pek çok aktvite gerçekleştirebilirsiniz. Bu sebeple Karaköy müze seçeneklerini araştıran kişiler Galataport’u da ziyaret edilecek noktalar arasına alabilir.

Dünyann en önemli destinasyon projelerinden biri olarak nitelendirilebilen bu yer; yerin altında kurgulanmış bir terminale sahiptir. Bu terminale özel bir kapak ile ulaşım sağlanır. Gelen turistler, Galataport’un merkezi konumu ile hızlı bir şekilde gezilerine başlayabilir.

galataport

İstanbul Modern

Galataport’un en güzel yanlarından biris ise düşük katlı binalara sahip olmasıdır. Denizin kenarında, düşük katlı bina ile tasarlanan bu yerde ferah bir görünüme şahit olursunuz. Buraya ulaşım da oldukça kolaydır. Tramvay, vapur ve otobüs gibi toplu ulaşım araçlarıyla ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda özel aracınız mevcutsa 2400 araç kapasiteli olan otoparktan da yararlanabilirsiniz.

İstanbul Modern Sanat Müzesi Hakkında Bilgiler

İstanbul’daki sanat müzeleri, pek çok farklı disiplini yansıtabilecek yetkinlikleri ile öne çıkar. Sanatın insan hayatındaki etkisi bilinmektedir. Sanata dahil olmak, sanatın sunduklarını deneyimlemek isteyen kişiler için en uygun yerler müzelerdir. İstanbul Modern Sanat Müzesi kurulduğu 2004 senesinden bu yana pek çok sergiye ev sahipliği yapmıştır. 

Farklı zevklere yönelik sergilerin ziyaretçilerle buluşmasına imkan tanıyan İstanbul Modern, ülkemizin sanat tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Çocuklara yönelik hazırlanan ücretsiz sanat eğitim programları, çocukların erken yaşta sanatla iç içe olmasına yardımcı olur.

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin mimari şöleni, dünyaca ünlü İtalyan bir mimar olan Renzo Piano ile oluşmuştur. Pritzker ödülünün sahibi olan bu mimar; Centre Pompidou, Whitney Müzesi, Centro Botín gibi önemli kurumları tasarlamıştır.

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin Bölümleri

İstanbul Modern Sanat Müzesi; sadece bir müze olarak görülmemelidir. Ziyaretçilerin farklı deneyimler yaşaması için tasarlanan pek çok bölüm bu müzede bulunur. Bunlar;

  • Sergi salonları 
  • Kütüphane 
  • Tasarım mağazası 
  • Eğitim atölyeleri 
  • Etkinlik alanları 
  • Kafe 
  • Restoran 
  • Sinema  

şeklindedir.

Siz daha önce hiç İstanbul Modern Sanat Müzesi’ne gittiniz mi? Yorumlarınızı bizimle paylaşın!

Related Posts

Leave a Comment