Startseite » Bilgi Teknolojilerinin Günümüzdeki Yeri
bilişim teknolojileri

Bilgi Teknolojilerinin Günümüzdeki Yeri

by haber-editoru

 

Bilgi teknolojileri yıllardır hayatımıza büyük kolaylıklar sağlamakta ve gelişmeye devam ettiği için hayatımızı daha da kolaylaştırma yolunda büyük yenilikler yapmakta.

 

Bilgi teknolojileri, bulut teknolojisi ve big datanın( büyük veri) hayata geçirilmesiyle daha da etkin olarak hayatımızdaki rolünü artırdı.

 

Teknoloji sektörünün son yıllarda özellikle Covid-19 pandemisinin başlamasıyla çok daha büyük ölçekli sermayeler kullanması ve Dünya’da genel olarak çok önemli bir konuma gelmesiyle bilişim teknolojileri de her zamankinden daha önemli bir konuma sahip oldu.

 

Teknoloji sektörü, yıllardır geleceğin meslekleri olarak adlandırılan yazılım mühendisliği gibi meslekleri kendi çatısı altında bulundurmakta. Siber güvenlil, blockcahin, bulut teknolojisi ve big data sektörle ilgili olan ya da olmayan herkesin az çok bilgisinin olduğu konulardır.

 

Bilişim hizmetleri de size siber güvenlik ve e-imza gibi alanlarda yardımcı olmak için olan hizmetlerdir.

 

Teknoloji Sektöründe Çalışmak

 

Teknoloji sektöründe çalışmak, aslında sürekli kendinizi yenilemeniz ve yeni eğitimler almanız gereken bir serüvendir. Teknoloji sektöründe çalışan herkes mi teknolojiyle ilgilenmek zorunda diye soracak olursanız buna cevabımız evet değildir.

 

Teknoloji sektöründe de geleneksel departmanlarda çalışan kişiler vardır fakat bu kişiler, bir teknoloji firmasında çalıştıkları için yenilikleri diğer firmalara göre daha hızlı adapte olmak zorundadırlar.

 

Teknoloji sektöründe bilişim hizmetlerinde çalışan kişiler ise bilgisayar altyapılı bir departmanda çalışmış oldukları için kendilerini güncellemekle sorumludurlar. Yeni nesillerin teknolojiyle çok daha içli dışlı olması belki de ileride sadece teknoloji sektörü için değil bütün sektörler için çalışanlarının teknolojiyle aralarının iyi olmasını gerektirecektir.

bilişim teknolojileri

Bilgi Teknolojileri

 

Teknolojik Gelişmelere Pandeminin Etkileri Nelerdir?

 

Pandeminin hayatımıza girmesiyle beraber, dijitalleşme çok daha hızlı bir şekilde hayatımızdaki yerini artırdı ve neredeyse artık bütün işlerimizi online yollarla çözebilir hale geldik.

 

Bu gibi olağan dışı durumlarda insanlar yaşam standartlarını koruyabilmek ve krizi yönetebilmek adına farklı çözüm yolları bulmak zorunda kalırlar. Yıllar önce Graham Bell’in telefonu icadı gibi. 🙂

 

Dijitalleşme sayesinde artık günlük hayatta yapabildiğimiz her şeyi online bir şekilde de yapabilmeye başladık bunun en önemlisi ve en farkedilebilir olanı da çalışma şeklidir.

 

Pandeminin başlangıcıyla firmalar yeni bir çalışma düzenine geçmek için belli başlı altyapı çalışmaları yaptılar, üretim yapan fabrikalar hariç çoğu şirketin geçebileceği bu online çalışma modeli günümüzde de yerini pandeminin etkilerinin azalmasıyla hibrit çalışmaya bıraktı.

Çalışma koşullarının dışında, hizmet almak istediğiniz çoğu kişi veya kurum online olarak da aynı hizmeti sizlere sunabilir hale geldi. Diyetisyenler, terapisler, personal trainerlar ve özel ders öğretmenleri hem sizin zamanınızın daha verimli kullanılması açısından hem de pandemi için daha güvenli ortamlar yaratılabilmesi açısından online olarak sizlere verdikleri hizmetleri sundular.

 

Çalışma düzeninden sonra en önemli ve en yaygın görülen bir diğer alan da eğitim oldu. İlk, orta ve yüksek öğretim kurumlarının eğitime çok uzun süre ara vermeden kaldıkları yerden devam etmeleri gerekiyordu. İlk başta bazı sorunlar yaşansa da eğitimde de hibrit model çoğu kurum ve kuruluş tarafından çok benimsendi ve hala kullanılmaya devam etmekte.

 

Öğrencilerin, özellikle aileleriyle yaşayan ve daha küçük yaşlardaki çocukların okullarda pandemiyi yayması daha hızlı olacağı için bu yöntem ilkokullarda çok büyük sonuçlar verdi ki normalleşmeyle açılan okullarda ilk başta vaka sayıları çok daha fazla görüldü.

 

Bilişim teknolojileri pandemi noktasında hayatımızda böyle büyük katkılar sağladı ve bizi yaşadığımız normal olarak nitelendirdiğimiz hayatımızdan ayrılıp yeni normallere uyum sağlamamızı kolaylaştırdı.

 

Sadece iş ve sektörel olarak değil sosyal hayatımız da pandemiyel daha dijital olmaya başladı. Bayram ve özel günlerde akraba ve yakın eş, dost ziyaretlerinin kısıtlanması insanları görüntülü konuşma uygulamalarını kullanmaya mecbur etti, yani aslında pandemiyle 7’den 70’e neredeyse herkes dijitalleşmenin hızlanmasında büyük bir rol oynadı.

 

Sizin de teknoloji ve dijitalleşmeyle ilgili görüş ve yorumlarınız varsa yorumlarda bizimle paylaşmanızdan büyük mutluluk duyarız. 🙂

Related Posts

Leave a Comment