Startseite » Bakteriler 280 Milyon Yıl Mars Yüzeyinin Altında Hayatta Kalabilir

Bakteriler 280 Milyon Yıl Mars Yüzeyinin Altında Hayatta Kalabilir

by haber-editoru

Bakteriler insanlardan da önce dünyada bulunuyordu.  Bakteriler kuruduğunda ve donduğunda, büyük olasılıkla Mars yüzeyinin hemen altında olacakları için, Kızıl Gezegene çarpan yoğun radyasyondan yüz milyonlarca yıl boyunca hayatta kalabilirler.

Bakteriler Düşündüğümüzden Daha Dayanıklı!

Mikroorganizmalar, Mars yüzeyinin hemen altında, araştırmacıların düşündüğünden çok daha uzun süre hayatta kalabilirler. Yeni bir dizi deneyde, araştırmacılar, kurumuş bakterilerin Mars benzeri koşullarda 280 milyon yıla kadar hayatta kalabileceğini buldular; bu, Mars’ta yaşam barındırsaydı, onlar için kanıt bulma şansımızı artıracaktı.

Bakteri ve mars

Bakteriler Sandığımızdan Güçlü!

Mikroorganizmaların Mars’taki yoğun radyasyondan sağ çıkıp çıkamayacağını test etmek için yapılan önceki deneylerin çoğu, oda sıcaklığında hidratlı bakteriler kullandı – bunların en uzun ömürlülerinin yaklaşık bir milyon yıla kadar hayatta kalabileceği düşünülüyordu.

Illinois’deki Northwestern Üniversitesi’nden Brian Hoffman ve meslektaşları, Mars’ta gömülü bir yaşam formunun yaşayacağına benzer bir radyasyona maruz bırakmadan ve hasarı ölçmeden önce çeşitli bakteri ve mayaları kurutup dondurarak farklı bir yol izlediler.

Hoffman, “Sudan kurtulduğunuzda ve her şeyi soğuttuğunuzda, direncin olağanüstü bir artışı var” diyor. Daha uzun süre dayanması için dondurularak kurutulan yiyeceklere benzer. Mars kuru ve soğuk, dolayısıyla orada herhangi bir bakteri olması muhtemel. Araştırmacıların örnekleri radyasyondan o kadar az zarar gördü ki, bakterilerin yaklaşık 280 milyon yıla kadar hayatta kalabileceğini tahmin ettiler.

Leave a Comment