Startseite » Araç Sigortası Ve Araç Kaskosu
araç kaskosu ve araç sigortası farkları

Araç Sigortası Ve Araç Kaskosu

by haber-editoru

 

Araç sigortası ve araç kaskosu birbirine karıştırılan kavramlardandır. Araç sigortası, araç sahibi olan herkesin yaptırmak zorunda olduğu zorunlu bir sigortadır. Kasko ise isteğe bağlı olarak yaptırılması gereken bir sigorta türüdür fakat aracıyla daha güvenli ve temkinli sürüş deneyimleri yaşamak isteyen herkesin yaptırmasını da öneririz.

 

Araç Sigortasının Katkıları Nelerdir?

 

Araç sigortası, bir kaza anında maddi olarak karşılanabilecek olan hasarları karşılar. Herkesin en büyük temennisi tabiki de kaza yapmadan sürüş deneyimleri yaşamaktır fakat bazen böyle aksilikler olabileceği için önlemler önceden alınmalıdır.

 

Farklı sigorta firmalarıyla görüşüp size en uygun olan teklifleri gözden geçirdikten sonra zorunlu araç kaskonuzu yaptırmanızı size öneriririz

 

 

Araç Kaskosunun Katkıları Nelerdir?

 

Araç kaskosu zorunlu olmayan bir sigorta türüdür. Araç sigortasıyla da aralarındaki en büyük farkı. Budur. Diğer en büyük farkı da kaza anında karşı tarafın hasarlarını karşılamasıdır. Araç sigortası gibi zorunlu bir sigorta türü olmaması yaptırmamanız gerektiği anlamına gelmez. Trafikte oluşabilcek kazalara karşı önlemlerinizi erkenden almak için kaskonuzu kesinlikle yaptırmalısınız.

 

Araç kasko teklifi aldıktan sonra size en uygun teklifleri değerlendirmenizi ve güvenilir firmalarla görüşerek kaskonuzu yaptırmanızı öneririz.

araç kaskosu ve araç sigortası farkları

araç sigortası ve kasko nedir

Araç Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

 

Araç kullanırken, dikkatli bir şekilde trafiğe konsantre olmalısınız, herhangi bir kaza durumunda refleklerinizi sağlam bir şekilde kullanabilmeniz ve o kaza anından kurtulmanız çok önemlidir. Reflekslerimizin yavaşlamasını sağlayan maddelerden uzak durmamız da çok önemlidir, alkollü araç kullanmak trafikteki en büyük hatalardan biridir.

 

Alkollü araç kullanmanız durumunda, aldığınız alkol çok az olsa bile bir kaza durumunda ne olursa olsun suçlu olan taraf siz olursunuz. Karşı taraf tamamen hatalı olsa bile alkollü taraf siz olduğunuzdan dolayı kurallar gereği suçlu olan taraf siz olursunuz.

 

Alkollü araç kullanmanız durumunda da belki de en büyük sorun kaza yapmadan kullanmanızdır. Kaza yapmadan araç kullandığınız zaman kendinize gereksiz bir güven duyarsınız ve bunu bir alışkanlık haline getirip alkollüyken araç kullanmaya devam edersiniz.

 

Alkollü araç kullanmanız sadece size ve aracınıza değil, trafikte bulunan diğer kişilere de oldukça büyük zararlar verir. Bu gibi sebeplerden dolayı kesinlikle alkollü araç kullanmamalısınız.

 

Aracınıza bindiğiniz zaman sinirli, gergin veya üzgün bir ruh halindeyseniz ilginiz dağılabileceği için kazaya sebebiyet verebilirsiniz. Bu gibi durumlarda yanınıza birini alarak aracı onun kullanmasını isteyebilir veyahutta başka bir ulşaım aracı ile gideceğiniz yere ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

 

Uzun yollar, uzun süreli bir sürüş deneyimi sağladığı için bir süre sonra yorulabilir ve yola karşı olan dikkatinizi giderebilirsiniz. Bunlar da kazaya sebebiyet vereceği için, uzun yollarda eğer mümkünse yanınızda başka sürücülerle eğer değilse de molalarınızı artırarak devam etmelisiniz.

 

Uzun yollarda dikkatinizi kaybetmeniz halinde hemen en yakında bulunan bir dinlenme tesisine veya benzin istasyonuna uğrayıp ufak bir mola ile hem ihtiyaçlarınızı giderip hem de dikkatinizi toplamaya çalışabilirsiniz. Çok slow şarkılar dinlemeniz de uykunuzu getirebileceği için daha hareketli şarkılar seçmenizi öneririz.

 

Yapacağınız yolculuklarda en önemli unsurun sağlık olduğunu unutmadan aracınızı kullanmalısınız. Yapacağınız kazada en iyi şey ne sizin ne de karşı tarafın sağlığına bir şey gelmemesi temennisiyle herkesin güvenli bir sürüş deneyimi yaşamasını dileriz.

 

Kaza anında karşı taraf veya sizin çok sinirli ve gergin olması ortada büyük anlaşmasızlıklara yol açacağı için kaza anında sakin kalmaya dikkat etmelisiniz. Karşı tarafı kışkırtmamalı veya karşı tarafın kışkırtmalarına tepki vermemelisimniz.kaza anında yapacağınız en iyi şey sakin kalıp sürecin daha kolay geçmesine yardımcı olmalıdır. Bunlara ek olarak kaza anında kullanılabilmesi için gerekli olan ilk yardım malzemeleri ve yangın söndürücünüzü her zaman aracınızda tedarik etmenizdir.

 

Araç kullanımıyla alakalı sizin de paylaşmak istediğiniz görüşleriniz veya yorumlarınız varsa yorumlarda bizimle paylaşmanızdan büyük mutluluk duyarız ve herkese güvenli sürüşler dileriz. 🙂

Related Posts

Leave a Comment